úterý 26. července 2011

Placení kreditní kartou?

Zde, ve svém prvním tématu, bych se chtěl podělit o svůj názor ohledně placení kreditní kartou. Jako první by zřejmě bylo vhodné ujasnit si pojmy. Především rozdíl mezi kreditní a debetní kartou.
Debetní karta je platební karta přímo spojená s bankovním účtem majitele, která umožňuje provádět finanční operace (výběr peněz v hotovosti, bezhotovostní platby v maloobchodní síti nebo na internetu, atd.), pokud je na účtu, ke kterému byla karta vydána, dostatek peněz. Tedy jde o kartu k vašemu účtu v bance kam vám chodí výplat. Vyberete-li celou výplatu (tedy vaše vlastní peníze) a zůstatek na debetní kartě je už 0 možnosti používání debetní karty konči, dokud na ni opět nedodáte nějaké svoje peníze.
Kreditní karta je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem, tedy úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveňdále čerpat. Jde tedy o úvěrovou kartu. Peníze z ní získáte ikdyž zrovna žádné nemáte. Pochopitelně je v dohledné doběmusíte splatit i s úrokem, který je dnes kolem 20-30% ikdyž to banky nepřiznají.
Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je tedy zcela zjevný. Debetní karta-disponujete pouze vlastním penězi. Kreditní karta-slouží k půjčení peněz od banky.
A teď už tedy pojďme k mému názoru na použití těchto karet. Pokud jde o použití kreditní karty (úvěrové) jsem zcela proti, protože pokud na to nemám, tak si to prostě nekoupím. Jak říká jedno přísloví: „Bohatý je ten, kdo žádné peníze nedluží“ a tím se řídím a zatím mi to celkem dobře vychází.
Pokud už tedy nějaké svoje peníze máme je v dnešní době moderní pořídit si „kreditku“ cožje vlastně nesprávný termín, který velká část lidí používá pro svoji debetní kartu. Mohou tedy tito lidé, kteří vůbec mezi kartami nerozlišují s nimi dobře hospodařit? To nechám na vás. A pokud si kartu sami nepořídíme naše banka nám kartu (a to debetní i kreditní) ochotně vnutí.
Vezmem tedy v úvahu, že mám na účtěuspořené nějaké peníze nebo jen peníze, které nám chodí pravidelně jako odměna za činnost, kterou celý měsíc děláme. Pořídili jsme si debetní kartu a jsme připraveni nakupovat.
Určitě jste si toho už také všimli. Stojíte ve frontě v obrovském nákupním středisku s košíkem plným potravin a už se těšíte, až se z toho obchodu dostanete. Najednou někdo před vámi (možná už několikátý člověk) platí kartou. Pokud stojíte hned za ním je slušné se alespoňtrochu pootočit když zadává pin kód. Řada lidí svůj pin na poprvé netrefí nebo neznají postup ovládání platebního terminálu. Když už toto všechno vyjde stejně se musí počkat ažbanka ověří platbu. Následně z části platebního terminálu, který má prodavačka vyjedou dva doklady. Jeden je pro zákazníka a druhý pro obchod ,ve kterém nakupujeme. Ten druhý doklad prodavačka schová do kasy-takže ji stejně musí otevřít a zavřít ikdyž dochází k bezhotovostní platbě. Výsledek toho je, že tento zákazník všechny za sebou zdrží. Pokud je takto platících víc zdržení je už značné.
Pokud si řeknete, že vám zdržení zase tolik nevadí jste asi o pořádný kus více tolerantní nežjá.
Když nám tedy nevadí na platební kartě, že může zdržovat ostatní lidi při placení (pokud se u pokladen tvoří fronty), zamysleme se alespoň nad tím jestli mají tyto platební karty vůbec nějaký smysl. Jak jsem napsal jiždříve, s kreditními kartami zcela nesouhlasím. A co karty debetní? Také s jejich používáním nesouhlasím, protože si myslím, že smysl v podstatě nemají! Proč? Je to jednoduché. Dříve existoval výměnný obchod, když jste si chtěli koupit na trhu krávu museli jste přivést tři vepře, které jste majiteli krávy dali a on vám za ně dal krávu. Toto mohlo nějaký čas fungovat, ale jak se postupně zvětšoval objem obchodů pro obchodníky již bylo podstatně náročnější dovést třeba 30 vepřů, aby mohli dostat 10 krav nebo někteří chtěli krávu, ale vepře vůbec neměli a měli pouze slepice. Za jednu krávu bylo nutné dodat například 100 slepic-což jak asi sami uznáte je značně složité a nepohodlné. Kvůli těmto potížím bylo nutné vymyslet nějaký prostředek, který se bude dobře skladovat a bude možné jej ráno získat za svou krávu a večer si za část koupit pivo a ubytování v hospodě. Tak nějak vznikla první platidla. Platilo se různým způsobem, stříbrnými pruty, kousky vzácných kovů, a postupně to dospělo až k mincím a bankovkám, tak jak je známe dnes. Z toho tedy jednoznačně plyne, že peníze jsou prostředky a vlastně také kartičky, které nám usnadňují nákup a prodej. Proto nepotřebuji nosit u sebe ještě platební kartu, která je vlastně prostředek na prostředky a nahrazuje tak peníze, které jsou však už sami náhradou za různé věci, které bychom museli vyměnit za jiné. Snad jediné opodstatnění platební karty vidím v tom, když si jdeme koupit auto v ceně například 500 tisíc Kč. Asi by bylo z hlediska bezpečnosti nevhodné u sebe nosit tolik peněz v hotovosti. Zde se tedy nabízí možnost platit kartou, ale zase většina lidí má nastavený denní limit pro výběr přes platební kartu, protože se obávají, aby nedošlo v případě ztráty karty k „vyluxování“ účtu, z tohoto důvodu je možné použít kartu jen k nákupu do relativně malé sumy, kde nám lépe poslouží již historií prověřené peníze. Když se tedy rozhodneme pořídit si takové auto je asi vhodnější k platbě využít příkaz do banky třeba přes telefon nebo internet.
Vůbec jsem se zde nezabýval bezpečností platebních karet, protože to ovlivňuje především jejích majitel a není to předmětem mého zájmu. Já jsem chtěl zhodnotit používání platebních karet a především se zamyslet nad tím, jestli jejich používání má nějaký význam.
Máte na toto téma stejný názor jako já? Nebo je váš názor úplně opačný? Neváhejte se o své názory podělit v diskuzi, která se nachází pod tímto článkem.

2 komentáře:

 1. Pozdravljeni gospa/g
  Sem francoski posameznik, dajem denar vsem resnim ljudem, ki potrebujejo posojilo.
  Zanesljivo in hitro posojilo po pavšalni stopnji 2%. Pripravljen sem vam odobriti posojilo v razponu od 1.500 do 1.000.000 €
  v zelo ugodnem roku odplačevanja. Za to vas, ki ste zavrnjeni s strani finančnih institucij,
  ne skrbite vi, ki želite povečati svoj promet in se znova zagnati v svojih finančnih projektih
  nič več skrbi. Če želite izvedeti, kako bo, pišite na e-pošto: ducoeurliliane@gmail.com
  Oseba, ki ni resna, se vzdrži

  OdpovědětVymazat
 2. Jsem rád, že hned na začátku vymezujete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Spousta lidí si to neuvědomuje a vlastně neví, že kreditní karta je typ spotřebitelského úvěru. Který se ovšem málo kdy vyplácí. Mockrát jsem byl svědkem toho, že se spíše vyplatila klasická půjčka na cokoliv, než aby člověk čerpal limit na kreditní kartě.

  OdpovědětVymazat