čtvrtek 22. srpna 2013

Česká pošta a platba kartou? Nelze.

Přišla mi dobírka na vyšší částku, tj. v řádu tisíců a tak jsem si říkal, že by bylo nevhodnější, zaplatiti to na poště kartou, protože velkou hotovost u sebe nosím nerad. Že jsou na poště terminály pro platbu kartou jsem si všiml už dřív, i když jsem je nikdy nevyužil. Zapátral jsem tedy ještě na internetu, zda je možné platit kartou na pobočkách České pošty, ale jednoznačnou odpověď jsem nedostal. Našel jsem pouze řadu diskuzí, kde se jen spekulovalo o tom, zda to skutečně jde. Také jsem našel pár zpráv o tom, že pošta plánuje možnost platby kartou zavést. Nenašel jsem však žádnou zprávu, která by naznačovala, že to pošta skutečně realizovala. Napsal jsem tedy České poště dotaz, jestli jde platiti na jejich pobočkách kartou. Moc jsem nevěřil tomu, že vůbec odpoví, ale odpověděli a odpověď si nyní můžete přečíst i vy:

Dobrý den, pane XXX,
 
v současné době lze na poštách použít pouze karty Poštovní spořitelny.
Důvodem je skutečnost, že ČSOB, jejíž je Poštovní spořitelna součástí,
vybavila bezplatně přepážky všech pošt snímači čipových karet, které
jiné karty, než karty vydané Poštovní spořitelnou, neakceptují.
 
Česká pošta, s.p si je vědoma toho, že i klienti ostatních bank mají
zájem platit na poště za služby platebními kartami. K tomu je nutno
vybavit přepážky pošt univerzálními snímači, které budou akceptovat
i ostatní karty. Vzhledem k počtu přepážek se bude jednat o značnou
investici.
 
Výhledově je počítáno s tím, že bude možno na poštách akceptovat
i platební karty ostatních bank. Česká pošta, s.p. proto pracuje
na potřebných krocích k nákupu terminálu, který by nebyl omezen
jen na jedinou banku.
 
S pozdravem


YYY

Call centrum

To tedy znamená, že na poště terminály pro platbu kartou jsou, ale pokud nejste klienty Poštovní spořitelny, máte jednoduše smůlu. Česká pošta je státní podnik a tak si myslím, že by měla sloužit všem občanům tohoto státu stejně. Neměla by upřednostňovat ty, kteří mají určitý produkt od určitého bankovního domu, protože na chod České pošty přispíváme všichni prostřednictvím svých daní. Česká pošta evidentně chtěla ušetřit za nákup terminálů a tak jí přišlo vhod, že jí je ČSOB věnuje. ČSOB tedy zakoupila terminály, ale možnost platby omezila pouze na své klienty. Sice je to pochopitelné, když ostatní banky terminály nespolufinancovali, ale kdyby taky jednou banka udělala nějaký krok pro lidi a umožnila na svých terminálech platby i klientům konkurenčních bankovních domů, to už by asi byl moc vstřícný krok, který od banky asi nemůžeme bohužel čekat. A to jsem raději nezkoumal, jaký je poplatek za platbu kartou u České pošty, ale zadarmo to asi nebude.
I přesto, že ČSOB mohla být poněkud vstřícnější, primárně je chyba na straně České pošty. V dnešní době, kdy se dá platit kartou i v těch nejmenších obchůdcích, je ostuda, že Česká pošta na tento případ není připravena.  Pošta se už dávno měla chytit za nos a terminály nakoupit. Takové terminály, které by byly pro všechny. Je jasné, že do nekonečna to pošta bez terminálů pro platbu kartou nevydrží. Bude je tedy muset nakonec stejně zakoupit. Otázkou je, co bude s těmi terminály, které Česká pošta dostala od ČSOB? Budou snad zcela zbytečně na poštách dva terminály pro platby kartou? Nebo se ty původní terminály, které jistě stály nemalé peníze, jednoduše vyhodí?
Za toto krátkozraké řešení, kterým se Česká pošta snažila dohnat svoji značnou zaostalost alespoň částečně a pro část klientů, má ode mě velké mínus. Nezbývá než doufat, že terminály, přes které by mohli platit všichni občasné, budou co nejdříve. Mám však obavu, že právě v případě České pošty to bude trvat ještě velmi dlouhou dobu. A zakládat si účet u Poštovní spořitelny rozhodně nehodlám, protože je známo, že Poštovní spořitelna je jedna z nejhorších variant pro založení bankovního účtu.
česká pošta, ceska posta, česká pošta dobírka platba kartou, česká pošta balík do ruky platba kartou, česká pošta platba kartou, česká pošta zákaznická karta, platba kartou na poště

Pokud vám můj blog pomohl či vám byl jakkoliv jinak užitečný, můžete mě podpořit libovolnou částkou prostřednictvím PayPalu.


3 komentáře:

 1. ČSOB u těch plateb používá vlastní clearing (mimo asociace VISA, Mastercard apod.), aby se vyhnula poplatkům. Omezuje ji to ale v tom, že může obsluhovat jedině vlastní účty - pro klienty jiných bank to tímto způsobem nejde ani za poplatek....

  OdpovědětVymazat
 2. Snad se dočkáme ...

  Za doručený balík poště zaplatíme i kartou. Všichni balíkaři dostanou čtečky
  http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/za-doruceny-balik-poste-zaplatime-i-kartou-vsichni-balikari-dostanou-ctecky-970059

  Pošta začne přijímat platební karty (24-09-2013 / 14:38)
  http://www.mbank.cz/forum/read.html?f=1&i=119406&t=119179&p=2

  "Česká pošta, s. p., v současné době realizuje projekt „Akceptace platebních karet na přepážkách České pošty, s. p.“, jehož cílem je umožnit klientům úhrady platebními kartami na obchodních místech České pošty, s. p. Jedná se o projekt mimořádného rozsahu jak v rámci České pošty, s.p., tak i celé České republiky. Česká pošta, s. p., plánuje instalovat až 8 500 stacionárních terminálů a 2 000 terminálů mobilních. Instalace terminálů znamená zároveň zásah do provozu bankovních karet, nahrazení stávajících terminálů a tím i provedení změny uspořádání přepážek pošt. Terminály budou akceptovat i existující ERA karty Poštovní spořitelny a součástí projektu jsou proto i úpravy smluvních vztahů s Československou obchodní bankou, a. s.
  Komplikujícím faktorem je však fakt, že kromě vlastních služeb přijímá Česká pošta, s. p., i svěřené prostředky třetích stran, např. formou poštovních poukázek či dobírek. Úhrada služeb se svěřenými prostředky pomocí platebních karet je v důsledku poplatkové struktury karetních systémů nákladově nerealizovatelná. Provize placená bankám se totiž počítá z celé převáděné částky a nikoliv pouze z odměny České pošty, s. p. Platby na České poště, s. p. jsou v tomto smyslu unikátní a přinášejí problémy, se kterými se běžná obchodní místa nesetkávají. Česká pošta, s. p. je proto nucena hledat nestandardní řešení tak, aby poskytování těchto plateb bylo nákladově únosné jak pro Českou poštu, s. p., tak především pro její zákazníky.
  Česká pošta, s. p. studovala problematiku placení kartami na poštách jiných států a hodlá se poučit i z negativních zkušeností některých poštovních správ.
  Přes výše uvedené problémy Česká pošta, s. p. postupně pokračuje v případě projektu akceptace bankovních karet. Dodáváme, že Česká pošta, s. p. vyhlásila již veřejné zakázky na dodavatele různých částí řešení a v přípravě jsou i další veřejné zakázky.
  S pozdravem"

  OdpovědětVymazat
 3. dobry den, také jsem se zajímala o tuto problematiku a odpověď jasna zretelna:


  lituji, alespoň do konce roku 2017 mohou být na základě smluvního vztahu s ČSOB používány některé platební karty pouze této banky.  S pozdravem  Jakub Bílý
  Call centrum

  Info@cpost.cz

  Tel: +420 840 111 244

  Fax: +420 596 112 049  Česká pošta, s. p.
  Politických vězňů 909/4
  225 99 Praha 1


  OdpovědětVymazat