středa 1. ledna 2014

Medvídek z Bogoty od Lucie boduje jako vánoční píseň bez ohledu na význam písně

Medvídek z Bogoty od Lucie boduje jako vánoční píseň bez ohledu na význam písně Nepamatuji si, jak tomu bylo minulé Vánoce, ale ty letošní (2013) patřila píseň Medvídek z Bogoty od skupiny Lucie k těm nejhranějším ve většině rádií a hudebních televizí. Vzhledem k tomu, že žádnou jinou píseň o drogách nikde nehráli, předpokládám, že význam písně Medvídek z Bogoty zůstal moha tvůrcům playlistů utajen. Když v písni zazní párkrát slovo Vánoce a sníh, neznamená to hned to, že ta píseň je o Vánocích a tak by bylo vhodné ji v předvánočním čase vícekrát zařadit na playlisty.
Nechci se zde pouštět do hlubšího rozboru písně, protože tato píseň nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším a tak jsem se o ni ani nezajímal, ale vím, že její význam nespočívá ve vánoční tématice, ale jejím tématem jsou drogy. Medvídek, který k nám letní patrně z Kolumbie je plný kokainu, který z něj vylétává, když se mu roztrhne břicho. Dívka, ke které se medvídek dostal, kokain užívá a následně končí na kříži. V roce 1999 byla píseň dokonce stažena z obrazovek Novy, protože ji její tehdejší šéfové vyhodnotili jako nevhodnou. Kdyby to opravdu byla vánoční píseň, patrně by jako nevhodná označena nebyla. 
Podle mě korunu všemu nasadila Česká televize, když tuto píseň spolu s podivným představením Václava Vydry odvysílala těsně před půlnocí na Silvestra v rámci svého pořadu Kouzelný Silvestr. Nevím, zda to mělo být k pobavení diváků a tvůrci pořadu naráželi právě na to, jak nevhodně byla píseň přes svátky hrána, nebo jestli její význam také nepochopili. I kdyby tvůrci pořadu význam písně pochopili, domnívám se, že většina diváků by stejně ten skrytý vtip a narážku nepochopila. Hledanost významu této písně je však v měsíci prosinci ve vyhledávači Seznam téměř třikrát vyšší než během ostatních měsíců v roce, kdy se tolik nehraje a to dokládá, že to patrně občas někomu hlavou vrtalo, proč hrají právě Medvídka z Bogoty v předvánočním čase. Třikrát vyšší však zde znamená číslo necelých tři sta, takže těch lidí zase nebylo tolik. Myslím, že se přes svátky ta píseň v součtu dokonce vícekrát hrála než třistakrát. S trochou nadsázky je tak možné říct, že autoři písně, tedy skupina Lucie, se mohou těšit na tučnou výplatu peněz z autorských práv a slušnou finanční injekci po Vánocích a rozhodně tak nemusí litovat, že píseň vytvořili. Pokud bude mít Medvídek z Bogoty takový úspěch každé Vánoce, třeba z toho bude slušný příjem, který předčí ostatní písně Lucie :)
Pro úplnost ještě originální klip, který moc vánočně také rozhodně nepůsobí.
Lucie Medvídek z Bogoty, skupina Lucie, Lucie Medvídek, Bogota, Medvídek z Bogoty význam, medvídek z bogoty mp3

3 komentáře:

  1. je pravda že jedna z věcí o kterých písnička pojednává jsou drogy ale myslím že je tam i pár narážek na křesťankou církev (vánoce křesťanský svátek)a původně byla zamýšlena jako vánoční píseň sice ne tak jak je ve většině případů chápána ale..

    OdpovědětVymazat
  2. Ano tato píseň je velmi zavádějící a je opravdu smutné že se hraje o vánocích tak často. Neustále jí slyším z rádia. Je anti-křesťanská a šeredně míchá drogy s osobou Ježíše. Ať už jsme věřící či ne, je nám jasné, že tato píseň nepřináší pěkné poselství natož aby byla hitem vánoc.

    OdpovědětVymazat
  3. Je o rozporuplnosti naší kultury, zobrazuje umělecky skutečnou realitu, projevy a činy státních i církevních funkcionářů v minulosti i současnosti jsou daleko nebezpečnější, než tento vysoce profesionální klip, který mi bylo umožněno vidět až dnes, protože pan Železný ho kdysi zakázal. Lucie díky

    OdpovědětVymazat