středa 28. října 2015

Hledám práci aneb můj návod, jak si najít dobrou práci

Práce není, najít v dnešní době dobrou práci je nemožné, všude vyžadují desítky let praxe atd. To občas slýchávám ve svém okolí a myslím, že se s takovými názory někdy setkal každý a mnozí tyto názory považují za své. Já si však nemyslím, že je to pravda. Naopak myslím, že sehnat dobrou práci je možné, jen to chce vědět, jak na to a mít na to dostatek času. Právě kvůli časové náročnosti hledání práce bych trochu mimo téma rovnou na začátku doporučil těm, kteří už práci mají, aby si vytvořili dostatečnou rezervu (především finanční) pro případ, že by o práci přišli a museli si hledat novou. Špatné není ani sledovat trh práce i za předpokladu, že práci máte a odcházet se z ní v tuto chvíli nechystáte, protože člověk nikdy neví, co může přijít. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že první nabídka na zaměstnání, která vám přijde, nebude zpravidla ta nejlepší možná, která splní vaše očekávání. Zároveň tedy doporučuji těm, kteří už práci hledají, aby nespěchali a nesáhli hned po první nabídce, pokud možno.
Níže tedy uvedu několik možností, jak hledat práci. Určitě platí, že je potřeba sledovat inzeráty. Na co však mnoho lidí už nemyslí je to, že mohou a dokonce by rozhodně měli být sami aktivní. To znamená: sami zveřejňovat inzeráty, kde uvedou, že hledají práci. Dobré je také mít na internetu vystavený svůj životopis a určitě není špatné kontaktovat i firmy, ve kterých bychom rádi pracovali, i když zrovna nenabízí žádnou vhodnou volnou pozici.
Považuji za zajímavé, že v dnešní době se už dá nalezení práce zvládnout plně z pohodlí domova za použití počítače a telefonu. Na pohovor se již samozřejmě budete muset dostavit osobně, ale chození na Úřad práce za účelem sledování tištěných inzerátů na nějaké tamní nástěnce již považuji za zcela zbytečné.
Nyní už k samotným možnostem, kde a jak pro sebe hledat tu správnou práci.


Rodina, přátelé a známí


Tato možnost je nejlepší, mnohdy však i nejhorší cesta k práci. Jistě mezi svou rodinou a přáteli najdete někoho, kdo má nějakou firmu, kde by vás mohl zaměstnat. Jiní přátelé sice nemusí mít vlastní firmu, ale po jejich doporučení by vás zaměstnali ve stejné firmě, kde pracují oni. Časté je také to, že syn pracuje ve stejné firmě jako jeho otec.
Zde záleží na každém jednotlivci, jak se bude na tuto metodu získání zaměstnání dívat. Já osobně vidím problém například v tom, že pokud budete pracovat ve firmě, kam by vás bez doporučení přítele nevzali, mohou se na vás ostatní dívat jako na protekčního. O to víc to platí pro firmu, kterou přítel či rodinný příslušník dokonce přímo vlastní.
Dále pak pracovat s někým z přátel, je něco úplně jiného, než se s ním přátelit (obdobně to platí i pro rodinu). Přítel by mohl být zklamán vašimi výkony v práci a mohlo by se to promítnout i do vašeho přátelství. Další příklady, jak by mohlo dojít k potížím a zádrhelům snad ani není potřeba zmiňovat. Ale jak jsem zmínil již na začátku, zde je to na zvážení každého jedince, zda tuto možnost využije, protože k žádným potížím samozřejmě dojít nemusím a vše může fungovat perfektně. Já osobně si tuto možnost vždy nechávám až jako úplně poslední rezervu.


Práce.cz, jobs.cz, hotjobs.cz a další


Servery, kde je možné najít inzeráty s nabídkou volných pracovních pozic. Myslím, že spolu s Úřadem práce právě zde hledá práci nejvíce lidí a rozhodně na tom není nic špatného. Inzeráty je však potřeba sledovat i několikrát denně a vzhledem k velké konkurenci potencionálních uchazečů rozhodně nedoporučuji otálet s odpovědí na inzerát, který vás zaujme.
Některé tyto servery nabízejí také možnost těm, kteří práci hledají, vystavit svůj životopis či inzerát. Tuto možnost důrazně doporučuji využít a životopis či inzerát si zpracovat kvalitně a důsledně a především nezapomenout uvést na sebe kontaktní údaje.


Webové stránky firem, kde byste rádi pracovali


Důležité je neopomíjet také sledování konkrétních firem, kde byste rádi pracovali. Ne všechny firmy totiž inzerují na serverech nabízejících volné pracovní pozice. Dnes už se dá sledování vybrané firmy většinou zvládnout online na jejich webu v záložce kariéra, kterou tam v drtivé většině případů najdete. Samozřejmě je možné do dané firmy i zatelefonovat či dojít osobně. Opět platí, že je potřeba tak činit v nějakém časovém intervalu opakovaně a nenechat se odradit, pokud hned na první pokus neuvidíte na webu dané firmy pozici, která by pro vás byla vhodná.
Je možné osobě z personálního oddělení dané fimry poslat svůj životopis a motivační dopis i ve chvíli, kdy nikoho nehledají. Za měsíc už může být vše jinak a personalista pak už jen nahlédne do své databáze, ze kterého vybere vhodného kandidáta, kterým můžete být právě vy. Někteří personalisté vám odpoví, že si databázi nevedou. Tomu však doporučuji nevěřit. Sám mám tu zkušenost, že mi personalistka poděkovala a sdělila, že si databázi uchazečů nevede. Za půl roku jsem od ní dostal nabídku ušitou na míru, a protože jsem ji velmi rád přijal, firma už vůbec nezveřejňovala žádný inzerát na danou pozici a rovnou mě přijali. Kontaktovat přímo dané firmy, i když zrovna nikoho nehledají, považuji tedy za velmi důležité a z osobní zkušenosti to doporučuji.


Úřad práce


Úřad práce rozhodně nedoporučuji při hledání práce opomenout. Na webové stránce Úřadu práce (http://portal.mpsv.cz/upcr) si vyberete kraj, ve kterém byste rádi pracovali a vlevo kliknete na záložku Volná místa. Tak se dostanete na výpis volných pozici například v Praze.
Na webu ÚP je možné i zveřejnit svoji poptávku po práci. Tato možnost se mi velmi osvědčila a jako odpověď na svůj inzerát, kde jsem o sobě uvedl informace, jsem dostal během pár dní zajímavou nabídku na zaměstnání.


Odborná diskuzní fóra, cechy, svazy, odborná sdružení a další


Řada profesí má svoje cechy, odborná sdružení, svazy a diskuzní fóra, kde se sdružují lidé stejných profesí. Je tedy vhodné si takové organizace vyhledat a sledovat je. Mnoho z nich nabízí také možnost zadat si poptávku po práci či po nových zaměstnancích. Například elektrikáři mají diskuse.elektrika.cz. Z vlastní zkušenosti vím, že tato možnost není vůbec špatná a je tak možné získat zajímavé pracovní nabídky. Musím však zmínit, že právě tato možnost je časově velmi náročná a než nějaká nabídky přijde, může to trvat i měsíce. Většinou však nabídky, které přišly, byly velmi kvalitní. Platí zde tedy to, co jsem uvedl už na začátku, že při hledání práce se nevyplatí spěchat. Doporučil bych proto mít nějaký inzerát uveřejněný na odborných webech a fórech nastálo, i když zrovna práci nehledáte a mít tak nějaká zadní vrátka a zároveň zůstat v kontaktu s trhem práce a třeba získat nabídku na ještě zajímavější práci, než jakou máte v současnosti.


LinkedIn


LinkedIn je je profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. Z popisu tedy plyne, že LinkedIn je sociální síť zejména pro lidi, kteří už práci mají. Není to však zcela pravda. Jedná se spíše o váš životopis, který je k dispozici online na místě, kde ho personalisté hledají jako první. Na LinkedIn mám samozřejmě svůj profil i já a měl jsem ho už v době, kdy jsem žádnou práci neměl. Profil jsem měl vyplněný jen částečně a chyběla mi tam i fotka. Přesto všechno jsem právě přes LinkedIn dostal pracovní nabídku od personalistky jedené nadnárodní společnosti. Nyní už mám profil vyplněný poctivě, přibyla mi tam také kvalitní praxe a dobrá současné pozice a nyní se zvědavostí čekám, kdy přijde první nabídka a snaha tzv. přetáhnout mě do jiné firmy. Mít profil na LinkedIn tedy rozhodně doporučuji a ten, kdo ho ještě nemá, o dost přichází.


Stazevefirmach.cz


Web stáževefirmach.cz je projektem státu. Na tomto webu mohou firmy uveřejňovat své nabídky, ve kterých poptávají zpravidla absolventy vhodné do svých firem.
Stážistou může být jakákoli fyzická osoba, která má zájem získat praktickou zkušenost pod vedením zkušeného odborníka a zvýšit tak svou konkurenceschopnost na trhu práce. Je nutné zmínit, že stáže se nesmí účastnit zejména studenti a lidé, kteří se již nějaké stáže z tohoto projektu zúčastnili. Důležité je také to, že během stáže stážistovi nenáleží žádný plat, ale pouze uhrazení nákladů na dopravu a stravu. Z toho plyne, že tato varianta je vhodná spíše pro čerstvé absolventy, než pro někoho s milionovou hypotékou. Cílem však je, že pokud se stážista firmě osvědčí, tak ho daná firma po stáži zaměstná a zpravidla dobu strávenou stáží odečte od zkušební doby.
Také se mi na tomto webu podařilo najít vhodnou stáž, ale než jsem se definitivně rozhodl, že se stáže zúčastním, dostal jsem lepší pracovní nabídku. S průběhem samotné stáže tedy osobní zkušenost nemám.


Začněte podnikat


Pokud stále máte pocit, že vhodnou práci pro sebe prostě nenajdete, máte ještě jednu možnost – začít podnikat. To by však bylo na samotný článek a to, jestli se vám více vyplatí být zaměstnancem nebo podnikatelem, si musí každý rozhodnout sám.


4 komentáře:

 1. Podle mě je hlavní najít práci, která člověka baví a kde si rozumí s lidmi, se kterými pracuje. Já vydržela ve firmě, kde jsem nebyla spokojený, celých pět let a když se dívám zpátky, nechápu, jak jsem to mohla vydržet. Teď pracuji pro firmu De Heus a jsem maximálně spokojená s náplní práce, pracovní dobou, platovým ohodnocením i kolektivem, takže si nemůžu stěžovat. Kdybyste potřebovali, tak když tak mrkněte na nabídky na deheus.cz :)

  OdpovědětVymazat
 2. Super článek. Najít dobrou práci není jednoduché. Nabídek na práci je sice dost, ale ne každá je dobrá. Pěkný článek na toto téma mají také zde: https://www.vimvic.cz/dobra-prace . Já jsem ráda, že už práci mám a baví mě.

  OdpovědětVymazat
 3. Se stresem jsem bojovala dlouho domu. Bylo to způsobeno hlavně náročnou prací, na kterou jsem kývnula, aby se mé děti měly dobře. Měli jsme totiž nějaké finanční problémy a tak jsem sáhla i po tom, co mě nebavilo. A stresu jsem se zbavila hlavně díky produktům, které jsem objednala zde

  OdpovědětVymazat
 4. Jak už tu zaznělo, hlavní je podle mě zajít to, co člověka baví, pak je vždycky jistota, že to bude dělat dobře. Je ale potřeba prvně něco vyzkoušet, abyste se k tomu vůbec dopracovali. Zásadní je podle mě taky hledat na více různých serverech, ať máte z čeho vybírat.. mně se třeba osvědčil tento :)

  OdpovědětVymazat